Logo
Infolinka - BEPO Ostrava
(Po - Pá | 7:30 - 15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky v oboru BOZP a PO
05.01.2021
Webináře BOZP a PO
Nový způsob bezkontaktního školení BOZP a PO pro zaměstnance. Vzhledem k současné situaci opět nabízíme školení BOZP/PO na dálku formou webinářů BOZP ... číst celé
21.12.2020
Školení BOZP a PO v roce 2021
Akční nabídka na e-kurzy BOZP a PO, 20% SLEVA! Právě nyní probíhá slevová akce na e-learningová školení BOZP a PO. Objednávat můžete v e-shopu BOZP,... číst celé
Zobrazit všechny novinky
 1. Úvod
 2. SLUŽBY BOZP a PO
 3. Bezpečnost práce

Bezpečnost práce

Bezpečnost práce - povinnosti a odpovědnost

Definice pojmů

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) - souhrn opatření stanovených právními předpisy a zaměstnavatelem, která mají za cíl předcházet ohrožení nebo poškození lidského zdraví v pracovním procesu.

Bezpečnost práce - ochrana života a zdraví osob, životního prostředí a majetku, před negativními účinky pracovních procesů a všech ostatních činností, které sice s pracovními procesy přímo nesouvisí, ale ve svém důsledku mohou toto ohrožení způsobit.

Odpovědnost za bezpečnost práce (BOZP)

Za zajištění bezpečnosti práce (BOZP) jsou odpovědni vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají. Tato odpovědnost může mít až trestně-právní důsledky.

Bezpečnost práce (BOZP) se vztahuje

Povinnost zajišťovat bezpečnost práce (BOZP) se vztahuje nejen na zaměstnavatele, ale taktéž na zaměstnavatele, který je fyzickou osobou a sám též pracuje (např. praktický lékař, účetní, auditor), dále na fyzickou osobu, která provozuje výdělečnou činnost, spolupracujícího manžela nebo dítěte předcházejících osob a na fyzickou nebo právnickou osobu, která je zadavatelem stavby nebo jejím zhotovitelem, případně se na zhotovení stavby podílí. Povinnost zaměstnavatele zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci se vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích.

Rovněž každý zaměstnanec je povinen dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost, o své zdraví i o bezpečnost a zdraví fyzických osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání, případně opomenutí při práci. Znalost základních povinností vyplývajících z právních a ostatních předpisů a požadavků zaměstnavatele k zajištění BOZP je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů zaměstnance.

Odborní poradci v BOZP pro zaměstnavatele

Zaměstnavatel k zajišťování úkolů v prevenci rizik si může nebo musí (záleží na počtu jeho zaměstnanců — do 25 zaměstnanců si může úkony v prevenci rizik zajišťovat sám, má-li k tomu potřebné znalosti) zajistit osobu odborně způsobilou k zajišťování úkolů v prevenci rizik. Ustanovením odborného poradce se zaměstnavatel (vedoucí zaměstnanec) nezbavuje své odpovědnosti za zajištění bezpečnosti práce (BOZP), a to ani v případě, že se jedná o firmu specializující se na zajištění BOZP.

 

Povinnosti, poskytované činnosti v bezpečnosti práce (BOZP) 

 1. praktické provádění posouzení rizik ve smyslu § 102 zákoníku práce a souvisejících předpisů (včetně metodického předpisu pro prevenci rizik)
 2. vytvoření konkrétního seznamu poskytovaných OOPP dle jednotlivých profesí na základě vyhodnocení rizik
 3. zpracování komplet dokumentace bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), např.:
  • systémová směrnice pro organizaci školení bezpečnosti práce, včetně osnov školení;
  • systémová směrnice hlášení pracovních úrazů a organizace první pomoci, včetně havarijního plánu první pomoci;
  • systémová směrnice pro provádění kontrolní činnosti v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci;
  • místní řád skladu dle ČSN 26 9030, včetně půdorysného schématu;
  • bezpečnostní předpis pro obsluhu a údržbu kovoobráběcích strojů;
  • bezpečnostní předpis pro obsluhu a údržbu tvářecích strojů;
  • bezpečnostní předpis pro obsluhu a údržbu dřevoobráběcích strojů;
  • bezpečnostní předpis pro používání přenosných žebříků;
  • místní provozní bezpečnostní předpis pro provozování dopravy;
  • místní provozní bezpečnostní předpis pro skladovací zařízení sypkých hmot;
  • bezpečnostní směrnice pro bezplatné poskytování mycích, čistících a dezinfekčních prostředků;
  • bezpečnostní předpis po obsluhu kuchyňských strojů s výčtem rizik ohrožení zdraví (určeno pro restaurace, cukrárny, školní kuchyně apod.);
  • a další
 4. provádění pravidelné kontrolní činnosti bezpečnosti práce ve smyslu § 102, odst. 3 zákoníku práce
 5. provedení prověrek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve smyslu § 108, odst. 5 zákoníku práce (nejméně 1x ročně)
 6. šetření pracovních úrazů (PÚ), fotodokumentace ze šetření pracovního úrazu, sepisování záznamů o úrazu, stanovení opatření po pracovním úrazu, seznámení zaměstnanců - školení po PÚ; popř. zpracování zpráv o vývoji a stavu pracovní úrazovosti
 7. zavádění systémů řízení bezpečnosti práce dle ČSN ISO 45001 (dříve OHSAS 18001) nebo dle programu „Bezpečný podnik“, včetně provádění interních auditů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (i pro přípravu před externími audity)
 8. provádění vstupních a opakovacích školení z předpisů bezpečnosti práce pro řadové i vedoucí zaměstnance včetně provádění odborných školení (např. obráběcí stroje na kovy, práce ve výškách a nad volnou hloubkou apod.)
 9. návrh řešení bezpečnostního značení  pracoviště dle § 6, odst. 1 zákona č. 309/2006 Sb. a NV č. 375/2017 Sb., včetně fyzického zajištění
 10. kategorizace prací dle zákona č. 258/2000 Sb., v platném znění (zajištění měření a odborných posudků, návrh kategorie, stanovení opatření)
 11. možnost zajištění školení řidičů a provádění technických kontrol u manipulačních vozíků (VZV)
 12. poradenství v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
 

V případě zájmu o naše odborné služby v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nás prosím kontaktujte e-mailem, popř. telefonicky; tzn. kontaktní informace najdete na webové stránce www.bozp-bezpecnost.cz/kontakt.

Zajímavé příspěvky z oboru BOZP a PO

Reziduální riziko v oboru BOZP
Reziduální riziko v oboru BOZP
Co je reziduální riziko v BOZP, resp. co znamená tento pojem v oboru BOZP? číst celé
Dělení školení BOZP
Dělení školení BOZP
Školení BOZP je jedna ze základních povinností pro zaměstnavatele vyplývající ze zákoníku práce. Rozdělení školení BOZP... číst celé
Co to je BOZP?
Co to je BOZP?
Co to je BOZP? Zkratka BOZP znamená bezpečnost a ochrana zdraví při práci. BOZP tvoří celá řada oblastí. Jedná se zejména o management rizik... číst celé
Jak vybrat vhodný hasicí přístroj?
Jak vybrat vhodný hasicí přístroj?
Jaký je vhodný hasicí přístroj pro rodinný dům, do auta, do dílny, do garáže, pro bytový dům apod. číst celé
O nás

Naše firma BEPO Ostrava se zabývá oblastí BOZP a PO více než 20 let.

V současné době máme více jak 100 spokojených klientů v různých odvětvích podnikání (např. administrativa, výroba, služby, zdravotnictví, stavebnictví, IT, doprava, skladování atd.).

Jsme držitelé řady osvědčení a certifikátů, např. odborně způsobilá osoba v prevenci rizik v oblasti BOZP, odborně způsobilá osoba v požární ochraně, management rizik v BOZP (postgraduální studium na Technické univerzitě v Košicích) a interní auditor v oboru BOZP.
Kontakt
Logo
info@bepo.cz
(Po - Pá | 7:30 - 15:30 hod.)
© 2007 - 2021 BEPO Ostrava. Veškerá práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.