Logo
Infolinka - BEPO Ostrava
(Po - Pá | 7 - 15 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA

Jak vybrat vhodný hasicí přístroj?

Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, v platném znění, určuje minimální výkon hasicích přístrojů nutných k ochraně objektů před požárem. Pokud si pořídíte výkonnější přístroj nebo větší množství hasiva, než ukládá právní předpis, získáte vyšší bezpečnost. Při výběru hasicích přístrojů je také nutné přihlížet k třídám požárů.

 

Třída požáru A:

Požáry pevných látek organického původu, jejichž hoření je doprovázeno žhnutím, jako např. dřevo, papír, sláma, uhlí, guma, textil, plasty apod.

Třída požáru B:

Požáry kapalin nebo látek přecházejících do kapalného stavu; jako např. benzín, olej, barvy, alkohol, vosk apod.

Třída požáru C:

Požáry plynů, jako např. metan, propan, acetylén, vodík.

Třída požáru D:

Požáry hořlavých kovů, jako např. hliník, hořčík, draslík, sodík.

Třída požáru F:

Požáry jedlých olejů a tuků – rostlinné nebo živočišné tuky ve fritézách a ostatních kuchyňských přístrojích a zařízeních.

 

Hasicí přístroj do rodinného domu

Rodinné domy musí být dle vyhlášky č 23/2008 Sb. vybaveny alespoň jedním hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 34A.

Pro laickou představu číslo 34 znamená, že hasicí přístroj dokázal během zkoušek ve zkušebně uhasit hranici z dřevěných hranolků o délce 3,4 m šířce 0,5 m a výšce 0,56 m. Čím je toto číslo větší, tím je hasicí přístroj účinnější - uhasí větší hranici. Třída požáru A znamená, že se jedná o pevné látky jako je dřevo, textil, papír či plasty.

Nejžádanější hasicí přístroj pro rodinné domy je práškový přístroj s náplní 6 kg typ P6Th o hasicích schopnostech 34A, 233B, C.

Pro představu, hasicí schopnost 233B znamená uhasit v kruhové vaně celkem 233 litrů směsi hořlavé kapaliny 1. třídy nebezpečnosti, což je o řád více než je požadováno vyhláškou.

Další variantou je kombinace rozmístění několika hasicích přístrojů méně výkonných, u nichž součet hasicí schopnosti dosáhne alespoň 34A.

 

Hasicí přístroj do garáže

Stavby garáží musí být vybaveny hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 183B.

B znamená třídu požárů hořlavých kapalin; např. benzín, alkohol, olej, barvy či asfalt.

Zde stačí pořídit si běžný hasicí přístroj typ P6Te o hasicích schopnostech 21A, 183B, C anebo stejný jako do domu P6Th.

Druhá varianta je pořízení pěnového přístroje VP9 TNC s náplní 9 litrů hasicí směsi v nerezové nádobě o hasicí schopnosti 13A, 183B. Zde je vyvážena vyšší pořizovací cena snadnějším úklidem následků požáru.

 

Hasicí přístroje v bytovém domě

V bytě hasicí přístroj mít nemusíte, ale v bytovém domě schváleném po 1. červenci 2008 musí být instalovány na chodbách, ve sklepě, u hlavní rozvodné skříně, ve strojovně výtahu a v garážích.

Hlavní domovní rozvaděč musí být vybaven práškovým hasicím přístrojem o schopnosti 21A, např. P6Te.

Ve strojovně výtahů je předepsán přístroj CO2 se schopností 55B např. S5H nebo S5B (CO2 nepoškodí drahé elektrické zařízení).

Na chodbách se nejčastěji instalují hasicí přístroje:

- na vodní bázi o hasicí schopnosti 13A typ V9Ti,

- pěnové VP9 TNC,

- nebo varianta práškový hasicí přístroj 21A, tomu vyhovuje P6Te.

Do garáží je povinný typ pěnový nebo práškový třídy 183B P6Te, a to jeden na prvních 10 stání a pak další na každých 20 parkovacích míst.

 

Sklepní prostory

Nejvhodnějším hasicím přístrojem pro sklepní prostory je práškový přístroj s náplní 6 kg P6Te nebo P6Th.

 

Hasící přístroj do dílny

Autodílna, domácí dílna - v těchto prostorách je nejvhodnější použít práškový hasicí přístroj s náplní 6 kg P6Te nebo P6Th. Tyto hasicí přístroje uhasí jak zařízení pod elektrickým proudem, tak hořlavé kapaliny (benzín, ředidla a barvy).

 

Hasicí přístroj do auta

Přesto, že zatím není povinnost mít ve výbavě osobního auta hasicí přístroj, je vhodné vzhledem k častým požárům, si hasicí přístroj opatřit a mít možnost začínající požár v zárodku uhasit. Nejvhodnějším druhem je práškový hasicí přístroj s náplní 1 kg nebo 2 kg; např. PR1e a PR2e (je vhodnější mít k dispozici, při řešení stresové situace požáru, raději větší množství hasiva). Používá se pro hašení pevných, kapalných i plynných hořlavých látek. Jejich hlavní předností je mrazuvzdornost.

Další levnější variantou jsou tzv. hasicí spreje, které mají některé nevýhody. Spreje nepatří do kategorie hasicích přístrojů a nemají tudíž srovnatelně definované hasební účinky. Spreje nebývají mrazuvzdorné, mají menší množství hasiva a též nižší hasební schopnost.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
O nás

Naše firma BEPO Ostrava se zabývá oblastí BOZP a PO více než 20 let.

V současné době máme více jak 100 spokojených klientů v různých odvětvích podnikání (např. administrativa, výroba, služby, zdravotnictví, stavebnictví, IT, doprava, skladování atd.).

Jsme držitelé řady osvědčení a certifikátů, např. odborně způsobilá osoba v prevenci rizik v oblasti BOZP, odborně způsobilá osoba v požární ochraně, management rizik v BOZP (postgraduální studium na Technické univerzitě v Košicích) a interní auditor systému řízení BOZP.
Kontakt
Logo
Váš odborný poradce v oblasti BOZP a PO
Ing. Pavel KOLÁŘ
Ing. Pavel KOLÁŘ
(Po - Pá | 7 - 15 hod.)
© 2007 - 2022 BEPO Ostrava. Veškerá práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz